1.klass

Pildid kooliaasta avaaktusest leiate siit 

Ilmad on jahedad, päevad on lühemad ja suur suvekuumus on möödas. Kalendrisse vaadates suvi veel kestab, kuid tegelikkuses on kätte jõudnud september, mis on Eestis sügiskuu. Ja sügisel lähevad meie maal lapsed kooli - nii ka teie.

Osa teist läheb kooli juba teist, kolmandat, üheksandat sügist ning teie teate, mida oodata - kohtumist sõpradega, õpetajatega, huvitavaid üritusi, ekskursioone ja ka õppimist ning kõike õppimisega seonduvat.

Üheksa väikese inimese jaoks on see kogemus aga uus ning täna on eeskätt teie tähtis päev. Te ei ole enam nii väikesed nagu siis, kui olite viie- või kuueaastased, te käite koolis ja peate nii mõnegi asjaga ise hakkama saama. Võib-olla tulema ise hommikul kooli või tegema mõne kodutöö.

Arvatavasti saab teil olema rõõmude kõrval ka keerulisemaid hetki. Näiteks õppides mõneks tööks, aga ma usun, et saate selle kõigega hakkama, sest ümberringi on toredad klassikaaslased, head sõbrad ja meie õpetajad,  kes on samuti suvel puhanud, on valmis teid õpetama ning huvijuht korraldama toredaid üritusi..

Teid ootab ees huvitav ja meeldiv aeg, mille jooksul saate palju erinevaid teadmisi ja uusi sõpru, kellest osa jäävad teile kindlasti kogu eluks. Esimene õpetaja ja esimene aabits toovad loodetavasti naeratuse näole ka aastate pärast.

Kallid õpilased. Tahan öelda, et ärge muretsege, kui saate mõnikord halva hinde. Mis siis. Küllap saate siis seejärel jälle hea hinde ja asi on korras. Hindest olulisem on see, et teil on sõbrad, te oskate viisakalt suhelda ja käituda ja olete julged ning uudishimulikud.

 

Hea koolipere ja külalised. Vaatasin eile Eesti ühe auväärseima koolijuhi ja õpetaja Lauri Leesiga tehtud intervjuud eesti televisioonist. Nagu härra Leesi ütles, on meil hariduses palju rapsimist ja asju, mida tehakse tegemise enda  pärast, et järgmine minister või ametnik saaks öelda, et näete, kui tubli ja uuenduslik ma olin. Muudatused peaksid olema läbimõeldumad, et ei oleks olukordi, mida meil hariduses kahjuks üha sagedamini ette tuleb, kus lõhutakse toimiv  ja tulemusi andev süsteem, et see 5 või 8 aasta pärast taastada, sest Itaalia, Norra või Hollandi õppereisil nähtu meil ei toiminud. Kool on siiski konservatiivne koht, kus tulemusi annavad vanad ja läbiproovitud meetodid.

Aga samas ei saa me siiski ilma muudatusteta ja ei peaks tehnoloogiale ja mõistlikele uuendustele vastu seisma..

Meil on koolis korralik arvutiklass, kabinettides uued arvutid, olemas on ka tahvelarvutid ja robootikaseadmed. Sügisel on kooli jõudmas uued projektorid ja üheks klassis on SMART- ehk nutitahvel. Kooli ümber on mitmekülgne loodus, loodusainete klass, sepapada. Mingis mõttes võime nuriseda, aga väikese kooli kohta oleme suhteliselt hästi varustatud.

Kaasaegne õpikäsitus tähendab suurema vastutuse panemist õppijale, rohkem projektõpet, avastusõpet, uurimistöid ja muuseumide külastamist, audiovisuaalsete seadmete kasutamist. Ma ei arva, et me peaksime siin majas iga ministeeriumi soovitatud moetegevusega kaasa minema, aga ma soovin, et me uuel õppeaastal oskaksime näha, mis kõik meil koolis ja kooli ümber tegelikult olemas on ja seda õpilaste heaks ära kasutaksime.

Olen öelnud, et õpetaja amet on natukene missiooni töö ja seda ei peaks tegema ainult raha pärast. Seega ma soovin meie majja südamega õpetajaid, kes on valmis mõnikord panustama midagi ka nö oma vabast ajast. Tulema mugavustsoonist välja, sest lõppude lõpuks on see meie õpilaste, eesti rahva hüvanguks.

Lugupeetud 1. klassi lapsevanemad!

Tänan teid, et usaldate meie õpetajaid ja tõite oma lapse meie kooli. Soovin teile meeldivat koostööd.

Lastele soovin palju meeldivaid hetki, häid sõpru ja vajalikke teadmisi. Õpetajatele soovin kannatlikku meelt ja vastupidavust.

Ka kooli kokale, majahoidjale, koristajale ja töömehele soovin mõistvat suhtumist meie hoolealustesse!

Soovin, et meil tuleks tore, tegus ja huvitav aasta.

Siinkohal kutsungi kõiki meie õpilasi sellel aastal käituma hästi, viisakalt ja teisi austavalt – et õpetajatel oleks hea teid õpetada ja teil õppida.

 

Lugupidamisega

Marek Männik